Káva, pivo, Ibalgin- Bosna s Kudrnou

Autor: Lucia Audyova | 24.7.2017 o 18:00 | (upravené 25.7.2017 o 17:00) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1180x

Asi starneme. Zvolili sme preto bezpečnosť. Do najviac zamínovanej krajiny Európy sme sa vybrali s cestovkou. Bosna a Hercegovina. Krajina krásna a divoká. Zbavte sa predsudkov. Naberte odvahu a jednoducho vyrazte. Na bicykli!

Cyklovýlet vás fyzicky vyčerpá, psychicky uvoľní a preskúša vašu pripravenosť akceptovať jednoduché podmienky.

Tak teda 5 dôvodov, prečo sa vybrať na dovolenku s Kudrnou:

1. Dbá na našu bezpečnosť

Že sme v dobrých a citlivých rukách sme pochopili hneď v autobuse. Komár (jeden zo sprievodcov zájazdu) začal približovať reálie Bosny:

- Pozor na míny! O zhoršenie štatistiky sa postarala skupina detí, ktoré sa okolo jednej zhŕkli a následne sa rozleteli do okolia...

Boli sme samozrejme oboznámení aj s inými rizikami:

- Tak a keď nešlapnete na mínu, pozor na miestnych. Jazdia ako vrahovia. A nebavte sa s nimi o vojne. Rany sú neni až tak čerstvé, ale hlboké. Nikdy neviete, na koho narazíte.

Nakoniec nám bolo upresnené ubytovanie:

- Balkán je drsný. Budeme veľmi radi, keď budeme mať studenú vodu a funkčný záchod.

Aby som čitateľov ukľudnila, dodám len, že pokazené záchody sme veľmi riešiť nemuseli- väčšinou totiž v okolí ubytovania žiadne neboli.

2. Fenomén Boženka

Boženka. Na počesť tejto 60 plus ročnej dámy venujem celý odstavec. Keď pani Boženka vyšla o dvach barlách z autobusu, myslela som, že ide o lacný vyslúžilý lekársky dozor. Mýlila som sa. Išlo a aktívnu účastníčku zájazdu so sprievodcovskou funkciou.

Pred žiadnou cestou nezabudla varovať:

- A hlavne opatrne! Nieže sa cestou doriadite.

My sme sa len pýtali, jak to zvláda na tom starom kole s vydratým dezénom...

Boženka nás istila odzadu. Odzadu a s láskou. Zbierala (skôr či neskôr) všetkých zranených, stratené náradie a nádeje, svojou nadrozmernou pumpu (asi 30 cm prečnievajúcu cez batoh) pomáhala zvládať defekty.

V prípade, že by mal niekto záujem stretnúť Boženku, bude doprevádzať zájazd Škótskom (kde aj varí), alebo si u nej môže dať vyveštiť z kariet. 

3. Stará sa o čistotu

Komár, ktorý sa stará o dodržiavanie nielen časového harmonogramu ( "A beda ak budete len minútu meškať! Potom platíte pivo!") ale aj o priateľné podmienky v autobuse:

 Misia: vyhadzovanie pahorkov

 Miesto činu: centrum Mostaru

 Čas: vhodný na očistu.

Psie oči peších účastníkov zájazdu Kamára neobmäkčili. Pahorky lietali. Komárové vlasy viali v mostarskom vetre a my sme radšej držali ... aby sme tiež neleteli. 

Ale aby som Komára len neočierňovala, tak len dodám, že je to ozajstný chlap. Drží svoje slovo. Účastníci zájazdu, ktorí vonku zbierali svoje tisícové topánky (a meškali preto do autobusu) viac- menej nedobrovoľne platili náhodne losovaným účastníkom pivo.

4. Spolupracuje s miestnymi a spája ľudí

Bosniaci sú jednoducho bezstarostní. Nebránia sa nečakaným návštevám. Volajú vás k sebe na kávu. Peniaze zo slušnosti odmietajú. Neoplývajú kreativitou. Držia sa zabehnutého. Vracajú sa k starým ranám. Ale aj tak sú to jeden z najsrdečnejších a najúprimnejších národov. 

Zavítali sme do kuchyne miestnych, na skryté horské salaše, prespávali sme na verande krčmy alebo nám milí Bosniaci poskytli ako kampovisko, lúku, na ktorej sa pasú dobytky.  

5. Zabezpečuje cestou občerstvenie

Či už to bol úšpešný výstup na najvyššiu horu Bosny- Maglič 2386m, alebo dokončená náročná cyklo-etapa, sprievodcovia mali vždy dostatok rakije pre všetkých záujemcov. S myšlienkou na túto miestnu odmenu nám prišli kilometre do kopca, po rozpálenej šotoline, o niečo znesitelnejšie.

Takže tento zájazd označujem ako sen každého Slováka- tvrdé zadarmo.

A ďalších 5 prečo Bosna:

1. Všetci vám rozumejú keď si objednávate v materinskom jazyku

Miestny rozumejú viac slovenčine a nestoja o pokusy baviť sa anglicky, či nemecky. 

Naším dopingom sa stala ranná káva, obedňajšie pivo (Jeleň) a večerná dávka Ibalginu. Dan (jeden z účastníkov) sa riadil heslom: 

- Nič ma nebolí, tak si ešte jeden dám, aby ma ďalej nič nebolelo. 

Bosna je naozaj tvrdá. Treba sa adaptovať. Teda argument o zvýšenom riziku vredového ochorenia žalúdka neobstojí. Tridsať stupňov, strmosť kopcov, technické závady, šotolina a zranenia. Treba si pomôcť...Take it easy, life is short...

2. Dobré značenie

Kvalita cyklotrás v horskom prostredí, by sa dala označovať slovom- zničujúca. Škody na bicykloch: 2x pokazené brzdy, 1x vylomené koliesko na prehadzovačke, asi 7 defektov, 1x osmička vyžadujúca odborníka na centrovanie. Vojtove zranenie si vyžadovalo zákrok odborníka a dva stehy. Odborníkov sme mali. Šitie nie. A tak, ako veľa životných problémov, aj Vojtove krvácajúce predlaktie vyriešila páska.

Čo neoznačili Bosniaci, označila sprievodkyňa Dominika. Jej láskavosť, sa odrážala na červenýh šípkach, ktoré striekala na cesty. Nikdy nezabudla označiť odbočku na krčmu.

Zamínované oblasti sú väčšinou označené. Nedoporučuje sa vstupovať do opustených domov, kde boli míny počas vojny ukladané ako ochrana majetku. Pri veselom čľapotaní v horských jazierkach nám bolo pripomenuté,že si to tak nemáme užívať. Míny su aj vo vode.

3. Miestni

Ľudia v Bosne sú veľmi pohostiní a priateľskí. Bosniaci sú ale zlí obchodníci. Rozhovor v reštaurácii:

- Máte espreso ?

- Nie .

- Tak mi doneste cappuccino. 

- S mliekom ?

- Máte kávu bez mlieka?

- Ano, ale rozhodne by som si ju neobjednávala. Chutí príšerne.

A takisto bezstarostní. Výzdobu parkov neriešia. V Mostari nájdete park kde sa pojí krása zelene, s medenou sochou Bruce- Leeho a pár krokov ďalej nájdete nadrozmerné, nevkusne vymaľované vajce.

Bosniaci sa teda nepreslávia ani gastronómiou, ani citom pre architektúru. Ale majú rakiju. A to sa počíta.

4. Status dobrodruha

Človek o neho nestojí, ale výber (myslím, že za tým nestojí nejaký samovražebný úmysel) mojich destinácií (Irán, Jordánsko, Borneo...) nevyvoláva reakcie úžasu, ale prekvapenia.

Tento status je v prípade horeuvedených destinácií samozrejme nezaslúžený. Ale pokiaľ nestúpite na mínu alebo vás nezrazia miestni, určite nazbierate niekoľko skvelých historiek, ktoré môžte rozprávať okoliu.

5. Netradičné zážitky

Samotná destinácia, spôsob ubytovania (stan, lacné jednoduché balkánske hotely),kampingový plac medzi letiskom, železnicou a hlavnou cestou alebo fakt, že šlo o cyklodovolenku sú zárukou že sa vám niečo prihodí. My ženy sme to mali ľahšie. V prípade porúch stačilo dostatočne dlho čakať pri bicykli a dúfať, že sa ho ujme nejaká skúsená chlapská ruka. Alebo Boženka...

Rafting bez bezpečnostných pokynov, večerná hygiena v miestnej rieke, dobrodružné hľadanie toalety v neďalekom lese... Aj to boli faktory, ktoré urýchlovali zbližovanie v skupine.

Kým včera to bolo:

- Ahoj, ja som Lucia, ako sa máte ?

Dneska to už bolo:

- Do kelu aj s terénom, mám z toho vytrasené ruky a klitoris!

Aj keď teploty Bosny boli mučivé, účastníci zájazdu zastrašovaní, podmienky (aj po skončení občianskej vojny) bojové, voda v rieke studená, prekonal všetky naše očakávania. Žiadne sme totiž nemali. 

PS: Táto "recenzia" mala vyznieť v konečnom dôsledku pozitívne. Cieľom bolo navnadiť k pohybu a k aktu kúpy  tohto alebo podobného zájazdu. Ospravedlňujem sa za iróniu, viem, že Komár to pochopí. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Talenty odchádzajú, investície neprichádzajú (píše Ivan Mikloš)

Globálna konkurencia je v podstate súťažou o dve komodity.

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.


Už ste čítali?