Je príliš skoro hovoriť, že v Nemecku sa opatrenia proti korone uvoľnili príliš skoro?

Autor: Lucia Audyova | 30.4.2020 o 19:19 | (upravené 30.4.2020 o 19:33) Karma článku: 3,44 | Prečítané:  547x

Od uvoľnenia opatrení proti šíreniu koronavírusu neprešiel ani týžden a už sa zdvíhajú výstražné prsty- na uvoľnenie bolo príliš skoro! Čísla znovu rastú! Máme sa teda znovu začať obávať?

Celý článok zhrnutý v jednej myšlienke- alebo ako to presne s číslami je a kedy uvidíme vplyv zrušených opatrení? Najskôr za 1-2 týždňe. Je to doba, ktorá po nákaze začne spôsobovať problémy, kôli ktorým zasiahnutá osoba vyhľadá lekára a bude testovaná.

Nedajte sa preto rozladiť. Namiesto druhej vlny nákazy, prichádza druhá vlna paniky. Výsledkom je obyčajne komplentne iracionálne konanie. Napríklad Španielsko postriekalo pláže- v snahe chrániť obyvateľov- bieliacim prostriedkom. Či sa inšpirovali vyhláseniami Trumpa, neviem...

Čo povedala nemecká kancelárka na margo uvoľnenia opatrení

"Práve keď čísla vyvolávajú nádeje, cítim sa povinná povedať, že tento medzivýsledok pokladám za fragilný. Pohybujeme sa na tenkom ľade, človek môže povedať- na najtenšom ľade. Situácia je zradná a ešte dlho nie sme za kopcom. V boji proti vírusu musíme mať stále na mysli, že čísla dneška odrážajú situácii spred 10-12 dní."

Jasné správy- s priebehom sme spokojní, ale situácia sa môže zhoršiť. Dnešné čísla neodrážajú dnešok.

Novinkou v Nemecku (od 27.04.) je povinné nosenie rúšok v hromadnej doprave a v obchodoch. Tak sa my hrdí Slováci môžeme tešiť, že sme pred Nemecko napredovali aspoň v opatreniach proti koronakríze.

A ako to vyzerá v Nemecku počas týchto dní v praxi

Dá sa povedať, že Nemci sú vo svojom živle. Značenie a dodržovanie predpisov, je jednou zo silných stránok riadneho Nemca. A počas uvoľňovanie pripúdajú tabuľe, šípky, písomné upozornenia, poďakovania a príkazy. 

Za mňa- nový vchod a východ do Burger King by som naozaj nenašla...

A v nemeckých nemocniciach :

Výzvou ochorenia ostáva, že je nové a oproti chrípke má viacero odlišných charakteristík. Kritickí (pacienti ležiaci na JIS) pacienti vykazujú (mimo poruchy okysličovania krvi) vyššiu zrážanlivosť krvi- čo môže spôsobiť trombózu (upchatie cievy krvnou zrazeninou). Pacienti pripomínajú svojím klinickým obrazom sepsu (otrava krvi)- kde organizmus prehnane reaguje na telu cudziu látku a postupne zlyhávajú všetky orgány. Či sú terapie, ktoré sa aktuálne doporučujú (a pravidelne obmieňajú) správne, ukáže čas.

Ďalším negatívnym aspektom, je zákaz návštev. Pre pacientov ošetrovaných na intenzívnej stanici, pripútaných k lôžku, sú návštevy často jediným svetlým bodom. Pre personál znamenájú menej práce okolo pacienta-pacient je totiž spokojný. A pre pacienta- nižšie riziko vzniku delíria (život ohrozujúca komplikácia, stav kedy je človek dezorientovaný, často agresívny). Pokrom v tomto smere- prosíme blízkych aby príbuzným zaopatrili smart-phone. Pri pokrokoch fotíme, telefonujeme a tešíme sa z príbuznými aj z malých pokrokov. Pacient na dýchacom prístroji síce rozprávať nevie, ale počúva a vníma.

Situácia v Nemecku sa aj napriek 160 000 nakazeným dá označíť ako pozitívna. K preťaženiu zdravotníckeho systému zatiaľ nedošlo a úmrtia sa držia okolo 4 percent. Jedná sa väčšinou o starších, chorých ľudí. V prípade mladších- často ľudia s obezitou, pridruženým vysokým tlakom a cukrovkou (tieto ochorenia idú ruka a v ruke a sú vo väčšine prípadov odrazom zlého životného štýlu).  

Pripájam video z Nemocnice, kde som po štúdiu začínala. Intenzívna stanica je zameraná na liečbu ľudí s ochorením covid19. Pre predstavu ako to chodí na intenzívnej stanici a prečo sú lôžka také nákladné. Terapia jedného pacienta (covid, kritický priebeh) sa môže vyšplhať na 70 000 e a viac tisíc eur. 

 

Hľadanie zdravého stredu

Či už panika alebo prehaný optimizmus sú dva extrémy na opačných póloch. Hľadanie povestného "zdravého stredu"  ostáva aj pri uvoľňovaní opatrení najväčšou výzvou. Na jednej strane je to počet úmrtí a preťaženie zdravotného systému, na strane druhej dlhodobé ekonomické následky- nezamestnanosť a dlhy, ktoré nakoniec platíme my a naše deti.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Talenty odchádzajú, investície neprichádzajú (píše Ivan Mikloš)

Globálna konkurencia je v podstate súťažou o dve komodity.

Fico spojil Norberta Bödöra s Bonulom, predtým hovoril inak

Zákazky od Bonulu Smer nechce prezradiť.


Už ste čítali?